Zavolat Zdravotnickou záchranou službu (ZZS), by měl umět každý z nás, ale přesto se setkáváme s případy, kdy tomu tak není. Nestačí jen zavolat na číslo 155 (nebo na mezinárodní platnou linku pro EU - 112), ale měli bychom vědět co máme říct. Uvést co nejvíce informací, může navést záchranáře rychleji k člověku, který potřebuje pomoc. Zdravotnická záchraná služba zajišťuje odbornou přednemocniční neodkladnou péči osobám se závažným postižením zdraví nebo v přímém ohrožení života.
Jednou z informací, kterou podáte operátorům je říci kompletní adresu nebo udat správnou polohu místa. Jestliže adresu neznáme, musíme co nejlépe popsat místo, kde se nacházíme( většinou pomáhá veřejné osvětlení, které je označené číslem) Nebo můžeme použít nějaké výrazné poznávací znamení.
Další informací bude popsat situaci, úraz a příčinu úrazu. Tak operátor správně vyhodnotí situaci a bude moci na místo poslat pomoc s příslušným vybavením. Je také důležité popsat zraněného, ale postačí udat pohlaví a odhadovaný věk raněného.
Operátor nás vyzve abychom mu zdělili své jméno a kontakt na nás. Kdyby se náhodou stalo, že se hovor přeruší. Nikdy ale neukončujeme sami od sebe hovor, protože i po telefonu nám může operátor poradit, jak poskytnout první pomoc raněnému. Až operátor uzná, že může být hovor ukončen, sám to udělá, ale většinou počká, až do příjezdu Zdravotnické záchranné služby.
Máme 4 základní stupně:
1 stupeň – selhávají nebo hrozí selhání základních životních funkcí nebo jde o mimořádnou událost s hromadným zraněním více osob
2 stupeň – velká pravděpodobnost, že dojde k selhání základních životních funkcí
3 stupeň – nehrozí bezprostředné selhání základních životních funkcí, ale stav pacienta přesto vyžaduje příjezd výjezdové skupiny
4 stupeň – netýká se to ani z jednoho uvedeného případu, ale operátor se stejně rozhodne vyslat výjezdovou skupinu
Toto tísňové číslo platí pro všechny země, které spadají do EU. Číslo obsluhují kvalifikovaní dispečeři, nikoliv zdravotníci nebo záchranáři. Nevýhodou tohoto čísla je, že pokud voláme ohledně zdravotního problému, operátor nám nemůže poradit s první pomocí, jenom nás vyslechne a přepojí na příslušný orgán. Vše budeme muset zopakovat a tím pádem dochází k prodlevě. Je důležité mít na paměti, že jestliže se jedná jen o zdravotní problém, tak vždy volat číslo 155.
Výhodou tohoto tísňového čísla je několik, zmíníme jen pár. Číslo 112 není závislí na sítích od operátorů, má přednostní právo při komunikaci, tím pádem se lze na něho dovolat i při slabém signálu vašeho mobilního operátora. Na číslo 112 se dovoláte z jakéhokoliv mobilního telefonu, i když v něm nemáte vloženou SIM kartu nebo je uzamčená klávesnice. Je doporučeno toto číslo používat při velkém hromadném neštěstí, poněvadž operátoři mohou poslat všechny bezpečnostní složky na místo nehody. Platí to totiž jak pro policii, hasiče ale i záchranou zdravotní službu. Operátoři jsou proškoleni a zároveň ovládají několik cizích jazyků, je snadné se s nimi domluvit.
Díky dnešnímu technickému rozvoji, si lze první pomoc zavolat díky nové aplikaci v mobilním přístroji. Ta odešle přesnou polohu volajícího, má návod pro první pomoc. Začátkem tohoto měsíce také začal fungovat systém automatického tísňového volání eCall. Od prvního dubna 2018 tak mají výrobci automobilů povinnost instalovat jednotky systémů do všech nových modelových řad automobilů.
2004 - 2025 © MyDuoTraining. ALL Rights Reserved.