Školení řidičů referentských vozidel



Školení řidičů referentských vozidel

Jaký je rozdíl mezi řidičem referentských vozidel a řidičem z povolání?

Řidič referentských vozidel a řidič z povolání jsou dvě různé oblasti. Řidič z povolání je osoba, která vykonává řízení vozidla jako svou hlavní náplň práce. Řidič referentského vozidla, tzv. referent je osoba, která při výkonu svého povolání nevyužívá řízení vozidla k hlavní činnosti, ale např. pro pracovní cesty nebo obchodní jednání.

Nezáleží na tom, zda zaměstnanec využívá k obchodním účelům soukromého nebo služebního vozidla. Do této kategorie rovněž patří zaměstnanci, kteří řídí motorová vozidla mimo dopravní komunikaci (např. práce s vysokozdvižným vozíkem).

Jaká je frekvence školení řidičů referentských vozidel?

Školení řidičů referentských vozidel se provádí obvykle jednou za rok až za dva roky dle požadavků zaměstnavatele. Zákoník práce přesně nestanovuje, jak často školení provádět, ale musí se ho zúčastnit všichni zaměstnanci, kteří řídí motorové vozidlo ve své pracovní době.

Co by mělo školení referentů obsahovat?

Školení by mělo zejména seznámit řidiče referentských vozidel se změnami pravidel a s novinkami v dopravě, dále upozornit na to, jaké jsou zásady a pravidla bezpečné jízdy. Zaměstnavatel určuje obsah a rozsah školení i způsob ověření znalostí s ohledem na vykonávanou práci, jelikož zákoník práce přesně tyto informace přesně nestanovuje.
 

Z čeho vyplývá zákonná povinnost?

Školení řidičů referenčních vozidel vychází ze Zákoníku práce, § 103, zákon  262/2006 Sb., který zaměstnavateli ukládá povinnost „zajistit zaměstnancům školení o právních a ostatních předpisech k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které doplňují jejich odborné předpoklady a požadavky pro výkon práce, které se týkají jimi vykonávané práce a vztahují se k rizikům, s nimiž může přijít zaměstnanec do styku na pracovišti, na kterém je práce vykonávána, a soustavně vyžadovat a kontrolovat jejich dodržování“.